Kolorowe Skarpetki w CSR Gniezno

Chociaż 21 marca większości kojarzy się z Pierwszym Dniem Wiosny, to obchodzimy dzisiaj również Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Dzisiejsze święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Ponadto, symbolem Zespołu Downa są kolorowe 🧦skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Niech ten dzień będzie przepełniony radością, a życie osób z zespołem Downa, obfituje w autentyczne szczęście oraz poczucie miłości i życzliwości.
Jak zwykle Koło Wolontariatu w Cechowej Szkole Rzemieślniczej w Gnieźnie przygotowało piękny plakat związany z dzisiejszym świętem.

Pierwszy Dzień Wiosny w CSR Gniezno

Ekipa CSR spędziła Pierwszy Dzień Wiosny w sposób niezwykle twórczy. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego wspieranego przez opiekuna – Panią Annę Lubawę, uczniowie Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie przyszli na zajęcia w barwnych strojach, odzwierciedlających wspaniałe kolory wiosny. Następnie Młode Rzemichy wraz z nauczycielami: Jolantą Bubacz, Anną Lubawą, Andrzejem Drygałą oraz Michałem Glejzerem, wyszły w teren, aby w Dniu Nadejścia Wiosny zrobić coś dla Matki Natury i społeczności lokalnej – zadbać o porządek w najbliższej okolicy i pozbierać śmieci, które znalazły się w okolicy naszej szkoły. Zebrało się trochę tych worków z odpadami … Niestety. Nadal są takie osoby, które traktują okolicę – Nasz Piękny Fyrtel jak jeden wielki śmietnik … Na zakończenie tego pracowitego dnia wszyscy otrzymali od Samorządu Uczniowskiego CSR Gniezno słodkie upominki.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich

W środę 15 marca w CSR Gniezno, w budynku Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Cechowa Szkoła Rzemieślnicza w Gnieźnie była organizatorem etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich. Gościło u nas 8 dwuosobowych Zespołów, wraz z Opiekunami reprezentujących 4 miasta: Koszalin, Jarocin, Lubasz i Gniezno. Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się najpierw, w części pisemnej, wiedzą teoretyczną, a następnie zespoły prezentowały swoje umiejętności praktyczne na wcześniej nadesłanych filmach konkursowych. Poziom był wysoki i emocji nie brakowało! EkipaCSR mocno kibicowała: Julii Sucharskiej i Wiktorii Pakule (klasa3A). Wyniki rywalizacji poznamy wkrótce. Ostatnim etapem zmagań dla najlepszych będzie udział w etapie III (centralnym).Gospodarzem dzisiejszego wydarzenia była Dyrektor CSRGniezno Katarzyna Piechocka, w skład Komitetu Okręgowego (oceniającego) weszły: Elżbieta Braszka i Sylwia Łuczak, Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie reprezentował Cechmistrz Piotr Gróźniak, który wspólnie z Panią Dyrektor przywitał uczestników Olimpiady. Podniosłym i niezwykle radosnym momentem było wręczenie nagród i upominków za uczestnictwo w Olimpiadzie. Było to możliwe dzięki wsparciu niektórych rzemieślników z branży fryzjerskiej: Salon Fryzjerski Magdalena Żołyńska, Salon Fryzjerski Emporio Anita Górnowicz, Salon Fryzjerski Prestige Marlena Górska, Salon Fryzjerski „U MARZENY” Marzena Woźniak, Salon Fryzjerski „A&B” Beata Kasprzyk, Fryz-Ka Salon Fryzjerski Katarzyna Świdzińska. Upominek z akcentem gnieźnieńskim ufundowany został przez Królewskie Gniezno. Wszystko to złożyło się na niepowtarzalną atmosferę towarzyszącą olimpijskim zmaganiom. Uczestnictwo w Olimpiadzie z naszym uczniami wpisujemy na stałe do kalendarium aktywności CSR 💇‍♀️💇

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023

Już po raz kolejny, uczniowie Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie aktywnie zaangażowani w Szkolnym Kole Wolontariatu wzięli udział w gnieźnieńskim finale WOŚP. W niedzielę 26 stycznia br. wolontariusze z CSR Gniezno pod opieką Pani Pedagog (a zarazem koordynatora Koła Wolontariatu) – Krystyny Żok pokazali, że poza tym, że mają wielkie serca, to są ludźmi wielce utalentowanymi. W trakcie finałowych imprez w eSTeDe Młode Rzemichy z zapałem czesały, strzygły, robiły makijaż i malowały twarze najmłodszym w ramach “Salonu Piękności z Cechową Szkołą Rzemieślniczą w Gnieźnie”. Ponadto, w okresie poprzedzającym ferie, uczniowie prowadzili zbiórkę do puszek stacjonarnych w szkole 🙂
Swoje wsparcie dla tej szczytnej inicjatywy, poza Społecznością CSR Gniezno (z Panią Dyrektor Katarzyną Piechocką na czele) okazali również Gnieźnieńscy Rzemieślnicy – w tym, już tradycyjnie, sam Cechmistrz – Piotr Gróźniak.