Warsztaty Rzemieślnicze z okazji Jubileuszu 600-lecia Gnieźnieńskiego Rzemiosła Cechowego

W ramach obchodów 600-lecia Rzemiosła Cechowego w Gnieźnie, w Starym Ratuszu odbyły się warsztaty dotyczące preorientacji zawodowej (zapoznania się z zawodami) dla uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych – SP nr 2 i SP nr 5.
W ramach powyższych, w poniedziałek odbyło się spotkanie z uczennicą Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie – Martą Tomaszewską, która kształci się w zawodzie cukiernik oraz mistrzem szkolącym w zawodzie piekarz/ cukiernik – Wojciechem Krzątałą. Uczniowie szkół podstawowych mieli okazję zapoznać się z „tajnikami” zawodu piekarz/ cukiernik, dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje chleb, bułki oraz słodkości: ciasta, torty i  ciastka. Natomiast w ramach zajęć praktycznych, urzeczywistniali wizje swoich wypieków, tworzonych z „ciasta solnego”.
Wtorek stał się „dniem stolarza”. Absolwent CSR Gniezno – czeladnik stolarski – Adrian Perzyński wraz z uczniem szkoły cechowej Kacprem Dolatą ukazali młodzieży „twórczy świat stolarstwa”. W ramach krótkiej pogadanki, zebrani zostali zapoznani z historią stolarstwa, a następnie, w części warsztatowej, mogli poczuć się niczym profesjonalni projektanci, tworząc projekty mebli do swoich pokojów.
W środę odbyło się spotkanie przybliżające uczniom szkół podstawowych zawody z branży budowlanej. Nauczyciel przedmiotów zawodowych z CSR Gniezno – Przemysław Jarosz – przedstawił ciekawostki związane z pracą w branży budowlanej. Na zakończenie odbyły się warsztaty, w ramach których uczestnicy tworzyli projekt własnego domu.
Czwartek upłynął pod znakiem „koni mechanicznych”, pojazdów i mechaników. Uczniowie kształcący się w zawodach mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych: Marcin Marzec, Mateusz Sochacki, Mateusz Łączyński oraz Karol Spychała, przy wsparciu mistrza szkolącego Piotra Mikuły pokazali, że motoryzacja może być nie tylko pasją, ale i sposobem na życie i pracę zarobkową. Niewątpliwie pokazywane przekroje silników, omawiane nowinki techniczne i piękno motoryzacji, zafascynowało uczestników warsztatów.
Piątek stał się „dniem fryzjera”. Fryzjerki z Ekipa CSR: Anastazja Walczak, Magdalena Piotrowska, Katarzyna Kałat, Wanessa Andrzejewska, Joanna Roszkowiak i „rodzynek”  w osobie Jana Maksymowicza pokazali, że fryzjerstwo jest sztuką, a fryzjer artystą. Przyszli adepci sztuki fryzjerskiej ze szkół podstawowych mieli okazję spróbować swoich sił na tzw. „główkach treningowych”.
Wierzymy, że miniony już „tydzień z Rzemiosłem” pokazał, że ta dziedzina życia daje możliwości do rozwoju i znalezienia swojego miejsca na rynku pracy. Rzemiosło może stać się nie tylko “miejscem pracy i zarobku”, lecz również “stylem życia”.