Kolorowe Skarpetki w CSR Gniezno

Chociaż 21 marca większości kojarzy się z Pierwszym Dniem Wiosny, to obchodzimy dzisiaj również Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Dzisiejsze święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Ponadto, symbolem Zespołu Downa są kolorowe 🧦skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Niech ten dzień będzie przepełniony radością, a życie osób z zespołem Downa, obfituje w autentyczne szczęście oraz poczucie miłości i życzliwości.
Jak zwykle Koło Wolontariatu w Cechowej Szkole Rzemieślniczej w Gnieźnie przygotowało piękny plakat związany z dzisiejszym świętem.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023

Już po raz kolejny, uczniowie Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie aktywnie zaangażowani w Szkolnym Kole Wolontariatu wzięli udział w gnieźnieńskim finale WOŚP. W niedzielę 26 stycznia br. wolontariusze z CSR Gniezno pod opieką Pani Pedagog (a zarazem koordynatora Koła Wolontariatu) – Krystyny Żok pokazali, że poza tym, że mają wielkie serca, to są ludźmi wielce utalentowanymi. W trakcie finałowych imprez w eSTeDe Młode Rzemichy z zapałem czesały, strzygły, robiły makijaż i malowały twarze najmłodszym w ramach “Salonu Piękności z Cechową Szkołą Rzemieślniczą w Gnieźnie”. Ponadto, w okresie poprzedzającym ferie, uczniowie prowadzili zbiórkę do puszek stacjonarnych w szkole 🙂
Swoje wsparcie dla tej szczytnej inicjatywy, poza Społecznością CSR Gniezno (z Panią Dyrektor Katarzyną Piechocką na czele) okazali również Gnieźnieńscy Rzemieślnicy – w tym, już tradycyjnie, sam Cechmistrz – Piotr Gróźniak.

Świąteczne działania Szkolnego Koła Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu działające w CSRGniezno zaangażowało się w przygotowanie życzeń świątecznych dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej w Gnieźnie i Jelitowie. Ponadto wolontariusze z Ekipy CSR, pod kierownictwem opiekunki koła – Krystyny Żok, zaangażowali się w stworzenie świąteczne klimatu w Cechowej Szkole Rzemieślniczej w Gnieźnie.

Wolontariusze z CSR Gniezno w Schronisku dla Zwierząt w Gnieźnie

“Jednym z wymiarów naszego człowieczeństwa, jest troska okazywana zwierzętom – tym małym i dużym”.
W piątek 2 grudnia br. przedstawiciele Ekipy CSR z klasy 3C udali się wraz z opiekunami: wicedyrektorem – Przemysławem Jaroszem oraz nauczycielką języka polskiego – Klaudią Fikus do Schroniska dla Zwierząt w Gnieźnie, gdzie w ramach akcji wolontariatu pomogli w pracach porządkowych wokół schroniska, zakonserwowali nową budę oraz wzięli na spacer kilku milusińskich. Oczywiście, nie obyło się bez porcji “czochrańców”, czy też jakże swojskiego “drapania za uszkiem” – czyli klasycznej integracji wolontariuszy z Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie z jakże radosnymi czworonogami.