Inauguracja projektu „Odnalezione Gniezno”

W czwartek 18 kwietnia br. przedstawiciel Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie – Bartosz Kanik wraz z Muzealnym Detektywem Jarosławem Mikołajczykiem z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w obecności zaproszonych gości i prelegentów: Stefana Pokładeckiego oraz dr. Marka Szczepaniaka z gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego, zainaugurowali projekt „Odnalezione Gniezno”, w ramach którego będą upowszechniać historię gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego.
Uczestnicy spotkania podczas niezwykle inspirującej oraz interesującej dyskusji rozmawiali o szeroko rozumianym rzemiośle – jego przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości.
Na zakończenie, organizatorzy wydarzenia zaprosili wszystkich do wzięcia udziału w „spacerach tematycznych” poświęconych dziejom rzemieślników i rzemiosła. Już w najbliższą sobotę, będzie można ruszyć śladem krawców, kupców bławatnych i modystek 🙂

BOMBA WARSZTATOWA stworzona z odłamków inspiracji, wielkich nazwisk i tradycji…..

Tak w skrócie określić można projekt „KRÓLEWSKIE MIASTECZKO SZYTE JAK ULAŁ”, w którym w poniedziałek 5 lutego wzięli udział fryzjerzy z klasy 3A. Specjalna trasa miejska przez Gniezno, wykład, twórcze warsztaty w siedzibie firmy Polanex, zostały stworzone dla młodzieży szkół o profilach twórczych, a zawód fryzjera z pewnością do tej grupy należy.
Przy współpracy z firmą Polanex, regionalistą i przewodnikiem– Jarosławem Mikołajczakiem, kulturoznawcą i designerem – Moniką Komasą, młodzież Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie mogła poznać wielowiekowe tradycje rzemiosł i miejsc, aby wiedzieć, gdzie szukać pomysłów, posłuchać opowieści o miejscach, historii, pasjonujących osobowościach, nieznanych faktach, które stanowią o charakterze naszego miasta. Nie zabrakło też dzielenia się doświadczeniami i wiedzą z zakresu  poznawania nowych potrzeb społecznych, tworzenia własnej marki i budowania  bardzo indywidualnej ścieżkę kariery.
To było bardzo inspirujące doświadczenie. Dziękujemy za zaproszenie!

Podsumowanie pierwszej tury szkolenia barman/barista

We wtorkowe popołudnie 1 marca br. odbyło się podsumowanie I tury szkolenia barman/ barista, które zostało zorganizowane w ramach projektu „Szkoła dla prawdziwych fachowców – kształcenie zawodowe młodzieży regionu gnieźnieńskiego” realizowanego przez Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie oraz Cechową Szkołę Rzemieślniczą w Gnieźnie. Uczestnicy szkolenia – uczniowie kształcący się w zawodach kucharz i cukiernik zyskali wiele cennych informacji na temat bogactwa kaw (ich smaków i rodzajów) oraz różnych procesów przygotowania naparów kawowych (m.in. espresso, mocca, drop, chemex). Niezwykłym doświadczeniem była możliwość skorzystania z bogatej wiedzy prowadzącego szkolenie – Marcina Dzionka, na co dzień właściciela Cud Cafe. W spotkaniu podsumowującym tę turę szkolenia, poza młodzieżą, wzięli udział również zaproszeni goście: Dyrekcja Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie, Starszy Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie oraz Koordynator Projektu. Po takiej dawce fachowej wiedzy, każda wypita kawa nabiera niepowtarzalnego smaku (oczywiście taka, która zostanie zaparzona zgodnie ze sztuką) 🙂